Battal Ebru

Bu gönderiyi paylaş

Battal Ebrusu

Battal, kelime anlamı olarak cesur, kahraman, çok büyük gibi manalara gelen bir terimdir ve ebru sanatında bütün formların temelini oluşturan ilk ve en önemli formun adıdır. Bu form, boyaların fırçadan döküldüğü şekliyle kaldığı ve ebrucunun ikinci bir müdahalesi olmadan oluşturulduğu bir tekniktir. Bu durumda güzellik, boyaların yüzeye eşit aralık ve büyüklüklerle düşmesini sağlayan dengeli fırça vuruşları ve renk ahengi tarafından belirlenir.

Battal Ebrusu, öğrenilmesi kolay ancak güzelini yapmak zor bir formdur. Diğer ebru formları genellikle battal ebrunun türevleridir. Diğer formlara geçmeden önce battal ebruyu iyi anlamak ve belleklemek önemlidir. Battal Ebrusu, fırça ve boya ayarlarına hâkimiyeti öğrettiği için sabır ve azimle üzerinde çalışılmalıdır.

Ebru boyaları, suya renk salmayan ve suda erimeyen pigment boyalardır. Bu nedenle fırça her ele alındığında kavanozdaki boya iyice karıştırılmalıdır. İyi karışmamış boyalar, yüzeye serpildiğinde renk tonunda dengesizliklere neden olarak ebruyu bozabilir. Pigmentlerin özgül ağırlıkları farklı olduğu için bu durumu göz önünde bulundurmak önemlidir. Özgül ağırlığı fazla olan boyalar daha hızlı çöker ve karıştırmaya daha fazla ihtiyaç duyar.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir